FAQ
1) Dlaczego warto otulać niemowlę?
2) Jaka jest najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlaka?
3) Dlaczego moje dziecko się wyswobadza, gdy jest otulone?
4) Kiedy przestać otulać niemowlę?
5) Czym jest odruch Moro?
1) Dlaczego warto otulać niemowlę?
Twoje dziecko spędziło 9 miesięcy w łonie z bardzo małą ilością miejsca na poruszanie się. Macica stworzyła dziecku przytulne warunki, pozwalając mu łatwo zapaść się w nią i spać. Gdy noworodek jest już na zewnątrz, uczucie to zostaje utracone, a spowijanie ponownie tworzy to przytulne, bezpieczne dla małego człowieka uczucie. Otulanie to pierwszy krok w utrzymaniu spokoju i szczęścia u noworodków. Dzięki niemu możemy znacznie skrócić czas spędzany przez dziecko na płaczu, co podnosi jakość życia nowego rodzica.
2) Jaka jest najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowlaka?
Rodzicom zaleca się kładzenie niemowląt na plecach, aby zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS). Jednak dzieci w tej pozycji często są dotknięte odruchem Moro – pierwotnym odruchem noworodka, który wybudza dziecko ze snu. Specjaliści zalecają symulację „czwartego trymestru” dla niemowląt, w którym ponownie powstają warunki podobne do macicy, co zmniejsza prawdopodobieństwo odruchu Moro. Otulanie może być bardzo skutecznym narzędziem pod tym względem, ponieważ sprawia, że niemowlę czuje się tak, jak w łonie matki. Zmniejsza ono płacz i znacznie poprawia jakość snu dziecięcego.
3) Dlaczego moje dziecko się wyswobadza, gdy jest otulone?
Istnieje coraz więcej otulaczy na polskim rynku. Jednak nie wszystkie zapewniają zarówno elastyczność bez nadmiernego ucisku dziecka, jak i brak możliwości wyswobodzenia się dziecka z otulacza. Taką możliwość ma otulacz Kokonik, gdyż jest zapinany na suwak, a skład z którego jest uszyty zawiera w sobie domieszkę elastanu, który zapewnia mu rozciągliwość.
4) Kiedy przestać otulać niemowlę?
To zależy od konkretnego dziecka. Generalnie, otulacz najlepiej spełnia swoje funkcje do 4-5 miesiąca życia dziecka. Jeśli Twoje dziecko zacznie się przewracać na brzuch, otulacz należy odstawić. Zazwyczaj 6 – miesięczne niemowlęta śpią już znacznie lepiej, więc jeśli Twoje dziecko używa otulacza w tym wieku, jest spora szansa, że gdy przestaniesz go używać, maluszek nadal będzie już dobrze i normalnie spał.
5) Czym jest odruch Moro?
Odruch obejmowania, czyli tzw. odruch Moro, stanowi swego rodzaju mechanizm obronny i reakcję na nagłą utratę wsparcia. Jest to naturalny, pierwotny odruch niemowlęcy rozwijający się między 25-30 tygodniem ciąży i zanika około 3-6 miesiąca życia (jego częstotliwość powinna się znacznie zmniejszyć już około 4 miesiąca).
Odruch Moro obejmuje 3 różne elementy:
1. rozkładanie ramion (porwanie)
2. wciąganie rąk (przywodzenie)
3. krzyk, płacz (zwykle)
Najogólniej mówiąc, polega on na nagłym wyrzucie rączek, któremu towarzyszy otwarcie dłoni oraz szerokie rozstawienie paluszków. Następnie dziecko zaciska dłonie i przyciąga rączki do siebie, w taki sposób, jakby chciało się objąć i zapewnić sobie ochronę. Pojawia się też szybszy oddech, krzyk, a często także i płacz.
Niektórzy eksperci uważają, że odruch ten może mieć związek z reakcją naszych przodków na zagrożenie, która umożliwiała wczepienie się dziecka w mamę. Odruch obejmowania występuje najczęściej u niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie oraz po bardzo trudnych i długich porodach. Jego nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego pediatry Ernsta Moro.
Jakie są korzyści z otulania mojego dziecka?
Wspomniany wcześniej odruch Moro może powodować u dziecka niepokój, zdarza się również, że wybudza je ze snu i zakłóca odpoczynek. Może to powodować płaczliwość dziecka, które jest przestraszone własnym, gwałtownym odruchem, na który nie ma wpływu.
Być może zauważyłaś/zauważyłeś, jak Twoje dziecko szarpie swoje ciało, gdy śpi. Te szarpnięcia są całkowicie normalnym odruchem. Warto jednak zapewnić niemowlakowi komfortowe warunki snu i odpoczynku.
Otulanie jest skutecznym sposobem na uspokojenie dziecka i ograniczenie odruchu Moro, który potrafi zakłócić wypoczynek maluszka i na dobre go rozbudzić. Jest to wprawdzie odruch naturalny i niegroźny, jednak niekoniecznie jest on pożądany podczas drzemki. Dzięki otulaczowi dziecko będzie spokojniejsze podczas snu, co może zapewnić mu dłuższy wypoczynek bez gwałtownych, niekontrolowanych ruchów powodujących wybudzanie.